Pierwszy Dom Hybrydowy wg. Programu MULTICOMFORT

Komfort ciszy i bezpieczeństwa, niższe czy nawet zerowe rachunki za energię i ogrzewanie, ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania to tylko niektóre zalety domów niskoenergetycznych. Jak to wygląda w praktyce? Mogliśmy się przekonać w Gdańsku.

W Gdańsku, w dzielnicy Osowa został otwarty pierwszy dom hybrydowy zasilany energią odnawialną, wybudowany według Programu MULTICOMFORT Saint-Gobain.

– Urzeczywistniliśmy ideę, która funkcjonowała w teorii już od dobrych kilku lat. Otwieramy dom wykonany w standardzie Multi-Comfort, który jest przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce – mówi Benedykt Korduła , lider Programu MULTICOMFORT Saint=Gobain.

Przy realizacji budowy wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne i najwyższej jakości produkty marek Grupy Saint-Gobain: ISOVER, Weber, Rigips, PAM, Glassolutions oraz Ecophon. To właśnie dzięki nim dom jest nie tylko energooszczędny i przyjazny dla środowiska, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza.

W domu hybrydowym w Gdańsku zastosowano również najnowocześniejsze rozwiązania redukujące zużycie energii czy wręcz produkujące energię. Źródłem ciepła w domu będzie ciepło energii zawartej w gruncie, pobieranej i przetwarzanej przez pompę ciepła, przy niewielkim udziale energii elektrycznej. Woda użytkowa będzie podgrzewana przez system kolektorów słonecznych, zlokalizowanych na dachu. Z kolei zainstalowane panele fotowoltaiczne będą przetwarzać odzyskaną energię słoneczną na prąd, który posłuży do zasilania małych urządzeń w gospodarstwie domowym. Dodatkowo ścieki bytowe odprowadzane są do zbiornika, w którym elementy stałe oddzielane będą od wody, a woda podczyszczana. W domu zainstalowany jest również system pozwalający na magazynowanie deszczówki, którą można wykorzystać przy pracach ogrodowych.

– Budowa domu hybrydowego w Gdańsku trwała około 11 miesięcy. Ważnym elementem konstrukcji domów niskoenergetycznych jest ściana i dach w standardzie pasywnym. Dzięki zastosowaniu produktów marki ISOVER, możliwe jest zachowanie przyjemnego ciepła zimą i komfort przed letnimi upałami. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,1 W/m2K. W ścianach zostały zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. W ten sposób wykorzystana jest energia słoneczna, która bezkosztowo dociepla i doświetla dom. Współczynnik dla okien wynosi U=0,85 W/m2K. Komfort akustyczny został zapewniony za sprawą izolacji ISOVER, systemów suchej zabudowy marki Rigips oraz sufitów i paneli ściennych marki ECOPHON. Systemy Rigips i ECOPHON ograniczają przenoszenie hałasu pomiędzy strefą dzienną, w której znajduje się salon oraz jadalnia a nocną strefą relaksu i odpoczynku - mówi Grzegorz Ogierman, lider Programu MULTICOMFORT Saint-Gobain.

Budowa domu hybrydowego jest średnio o 10 – 20% droższa niż tradycyjnego, jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie mogą się zwrócić już w ciągu kilku lat. Miesięczny koszt utrzymania takiego domu (ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna oraz wywóz śmieci) to wydatek w wysokości ok. 200 złotych.

Normy przyjęte w projekcie Saint-Gobain Multi-Comfort spełniają wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym. Dlatego wszyscy inwestorzy, którzy wybiorą rozwiązanie MULTICOMFORT mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 30 lub 50 tys. złotych.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Domy Hybrydowe we współpracy z Grupą Saint-Gobain.