Centrala grzewczo-wentylacyjna z rekuperacją i pompą ciepła LWZ 303

Nowoczesne technologie w budownictwie preferują dziś takie rozwiązania urządzeń, które dzięki wielofunkcyjności jednocześnie sprostają kilku wymaganiom użytkownika. Centrale LWZ zostały skonstruowane przez koncern STIEBEL ELTRON specjalnie dla obiektów energooszczędnych. Firma proponuje kompletny system LWZ – wentylacja, ogrzewanie oraz przygotowanie c.w.u. Dzięki zastosowaniu czynnika R407 C jest urządzaniem przyjaznym środowisku naturalnemu.

Centrala grzewcza LWZ 303

Skonstruowana została przede wszystkim dla budynków o powierzchni mieszkalnej do 180 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło około 4 kW (P-7|W35). Odzysk ciepła z powietrza odprowadzanego odbywa się w wymienniku o specjalnej konstrukcji – wymiana ciepła odbywa się w trzech etapach: krzyżowym, przeciwprądowym i raz jeszcze krzyżowym. Dzięki takiej konstrukcji wymiennika uzyskuje się wysokie sprawności odzysku ciepła. Optymalny strumień przepływu powietrza zapewniają wentylatory prądu stałego. Przyłącza odpływu i dopływu powietrza świeżego oraz zużytego znajdują się w górnej części urządzenia. Zespół pompy ciepła wyposażony jest w niezbędne do prawidłowej pracy elementy jak: system kontroli i pomiaru ciśnienia, czujniki temperatury, zabezpieczenie przeciw zamarzaniu. W urządzeniu zabudowany został 200 litrowy zasobnik c.w.u. podgrzewanej przez pompę ciepła. W przypadku szczególnie niskiej temperatury zewnętrznej lub dużego zapotrzebowania na ciepło brakująca część energii jest pokrywana zwielostopniowej grzałki elektrycznej 2,6…8,8 kW. Automatyka, z polskim menu, wyposażona jest w programy umożliwiające dostosowanie wentylacji i ogrzewania do potrzeb użytkownika. Model LWZ SOL został dodatkowo wyposażony w wymiennik ciepła do podłączenia kolektorów słonecznych.

Zasada działania

Centrala wentylacyjna LWZ 303 wyposażona jest w dwa moduły (wentylacyjny i pompę ciepła). Moduł wentylacyjny ma wbudowane wentylatory – nawiewny i wywiewny. Strumienie powietrza kierowane są do wymiennika. Powietrze świeże pobiera ciepło od powietrza zużytego kierowanego na zewnątrz. Oba strumienie są całkowicie od siebie oddzielone, a tym samym wykluczone jest przenikanie zapachów jak i ich mieszanie się. Ogrzane świeże powietrze wdmuchiwane jest następnie do pomieszczeń mieszkalnych. Zużyte powietrze, zanim zostanie odprowadzone na zewnątrz, miesza się z powietrzem zewnętrznym zasysanym przez oddzielny wentylator pompy ciepła. Przepływając przez parownik oddaje ciepło czynnikowi roboczemu, dzięki czemu uzyskuje się korzystniejsze parametry pracy pompy ciepła oraz wykorzystuje powietrze zużyte. Drugim modułem jest pompa ciepła powietrze-woda. Jej zadaniem jest utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury przez współ-pracę z wodną instalacją c.o. oraz przygotowanie c.w.u. we wbudowanym, izolowanym 200-litrowym zasobniku. Dzięki kompaktowej budowie Centrali LWZ oraz rozwiązaniom konstrukcyjnym pompa ciepła w określonych warunkach podgrzewa świeże powietrze w module wentylacyjnym poprzez specjalny wymiennik.

Co to są technologie fotowoltaiczne?

Technologie fotowoltaiczne – bezpośrednie połączenie ze słońcem

Energia elektryczna ze słońca – Żadna inna metoda pozyskiwania energii nie jest tak czysta, przyjazna środowisku i uniwersalna w stosowaniu. Użycie słońca, jako naturalnego źródła energii nie jest nowym pomysłem. W starożytności 2500 lat temu Grecy budowali swoje domy wykorzystując energię płynącą ze słońca: duże, wychodzące na południe okna pozwalały na dostęp światła do wnętrza domu w ciągu dnia. Ściany kumulowały ciepło, a w nocy je oddawały.

Współczesna architektura wykorzystująca słońce jest ściśle związana z pasywnym poborem energii słonecznej. Pasywny pobór energii słonecznej może być zdefiniowany, jako korzystanie z energii słońca bez przyrządów technicznych. Architektura budynku, zwłaszcza zorientowanego południowo może sprzyjać bezpośredniemu ogrzewaniu pomieszczeń za pomocą światła słonecznego.

Znaczne zyski energetyczne mogą być uzyskane dzięki zastosowaniu nowych materiałów budowlanych i technologii, zwłaszcza przy użyciu szkła na południowych ścianach budynków. To sprzyja powstawaniu jasnych, przyjaznych użytkownikom pomieszczeń.

Ogniwa słoneczne już od 50 lat dostarczają energię satelitom, a zasilane energią słoneczną kieszonkowe kalkulatory i zegarki są obecne w każdym domu. Patrząc w perspektywie długoterminowej, słońce jest najważniejszym źródłem energii dla ludzkości. Według opinii ekspertów, zwiększające się globalne zapotrzebowanie na energię doprowadzi przed końcem wieku do wyczerpania tradycyjnych źródeł energii w postaci paliw kopalnych takich, jak ropa, gaz, i węgiel

Nowe źródło zysków

Przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych każdy może ciągnąć znaczne zyski z posiadania własnych paneli słonecznych, nawet po 20 latach ich stosowania i to bez względu na to, czy będą Państwo przekazywali energię do sieci energetycznej po wejściu w życie nowych regulacji, czy wykorzystywali energię na własne potrzeby. Firma instalująca panele słoneczne może przedstawić Państwu dokładne wyliczenie rentowności, jako część indywidualnych konsultacji.

Ulgi podatkowe w pakiecie

Jako oficjalnie zarejestrowany ‘dostawca energii słonecznej’ mogą Państwo liczyć na ulgi podatkowe np. zwrot podatku VAT, czy specjalne możliwości odliczeń. W celu otrzymania dodatkowych informacji na ten temat powinni się Państwo skontaktować z doradcą podatkowym. 


Niezawodne panele polikrystaliczne SHARP - jakość, która się opłaca

Panele fotowoltaiczne serii ND firmy Sharp są zaprojektowane na potrzeby systemów wysokoenergetycznych i posiadają stałą i niezawodną wydajność nawet przy niższej mocy naświetleń. Moduły te dają możliwość optymalnej integracji z systemem, zarówno pod względem technicznym jak i ekonomicznym - mogą być instalowane w systemach on-grid i off-grid.

Model ND-R250A5

Główne cechy: 

 • typ polikrystaliczny°
 • moc maksymalna 250 W 
 • sprawność modułu: 15,2 % 
 • zastosowane diody bypass 
 • praca w temperaturze : od -40°C do 90°C 
 • waga: 19kg wymiary: 1652x994x46 mm

Certyfikaty i dopuszczenia:

Atesty: IEC/EN 61215 i IEC/EN 61730 klasa zastosowania A, klasa ochronna II/CE

Certyfikaty: ISO 9001:2008 i ISO 14001:200

 

Więcej » Aktualności

W Domu Hybrydowym istnieje możliwość użycia płyt włóknocementowych EQUITONE jako unikalnego materiału elewacyjnego

2017-03-17 • budowlane

W Domu Hybrydowym istnieje możliwość użycia płyt włóknocementowych EQUITONE jako unikalnego materiału elewacyjnego. Główne zalety płyt to: duża swoboda projektowania, wyeliminowanie utraty ciepła w zimie i nagrzewania się budynku latem, odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, klasyfikacja jako niepalne, odporność na działanie warunków atmosferycznych i upływ czasu oraz doskonała izolacja akustyczna. http://original.domyhybrydowe.pl

Walka ze smogiem wymaga jednoczesnych działań na wielu polach.

2017-03-15 • budowlane

Walka ze smogiem wymaga jednoczesnych działań na wielu polach. Jednym z jej istotnych aspektów jest wprowadzenie przepisów i programów wsparcia ułatwiających ograniczanie zużycia energii, m.in. poprzez stosowanie energooszczędnych materiałów izolacyjnych (jak wełna mineralna) wpływających na poprawę izolacyjności budynków. W Domach Hybrydowych wykorzystujemy materiały najwyższej jakości - naszego Partnera, marki Isover.

W skrócie o pompie ciepła

 • kompaktowe urządzenie z funkcją
  wentylacji, ogrzewania, przygotowania
  ciepłej wody użytkowej i chłodzenia
 • odzysk ciepła w krzyżowoprzeciwprądowym
  wymienniku ciepła
  i pompie ciepła powietrze/woda
 • centralny system nawiewnowywiewny
  z filtrowaniem powietrza
  doprowadzanego i zużytego dla
  optymalnej jakości powietrza
 • służy do automatycznego
  ogrzewania wody grzewczej do
  temperatury zasilania + 60°C
 • wysoki poziom odzysku
  ciepła aż do 90%
 • ze względu na korzystniejszy
  współczynnik efektywności
  COP, preferowane są
  niskotemperaturowe systemy
  grzewcze – ogrzewanie podłogowe,
 • zakres temperaturowy stosowania
  dla dolnego źródła (na wejściu
  do urządzenia): powietrze o
  temperaturze od -20°C do + 35°C,
 • centralny regulator pracy systemu
  wbudowany w urządzenie
  zapewnia optymalną regulację
  systemu grzewczego, oraz
  pełni funkcje zabezpieczające
  oraz menadżera energii,
 • wbudowany 200 / 235 litrowy zasobnik
  c.w.u., z wbudowaną wężownicą do
  podłączenia kolektorów słonecznych


Korzyści dla Twojego domu

 • System grzewczo-wentylacyjny
  z rekuperacją i pompą ciepła.
  LWZ 303/404 SOL
 • Wentylacja z odzyskiem ciepła do 90%
 • Wysoki komfort ciepłej wody uzytkowej
  dzieki dobrze zaizolowanemu zbiornikowi
  ciepłej wody o pojemnosci 235 litrów
 • Wymiennik do podłaczenia kolektorów
  słonecznych (LWZ...SOL)
 • Dzwiekochłonna konstrukcja
  Wbudowana pompa obiegowa o wysokiej
  wydajnosci grzewczej
  4 w 1: : wentylacja, centralne
  ogrzewanie, przygotowanie
  ciepłej wody, chłodzenie
 • Ekologiczny czynnik R 407C
 • Wysoka sprawność odzysku
  ciepła z wentylacji
 • Oszczędne zużycie energii
 • Stały dopływ świeżego powietrza
 • Utrzymanie temperatury
  pomieszczeń i stałej ilości c.w.u.
 • Intuicyjna obsługa
 • Zdalne sterowanie przy pomocy
  panelu FES komfort
 • Centrala przeznaczona do domów
  energooszczędnych i pasywnych
  o powierzchni do 180 m²
  i zapotrzebowaniu na ciepło około
  4 kW (P-7|W35) dla LWZ 403